Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
You Can’t Smell the Internet | The Business of Beauty, BoF Professional | Custom Perfume Bottles
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
owing to good service, a variety of high quality products, competitive prices and efficient delivery, we enjoy a good reputation among our customers. We are an energetic company with wide market for Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Provence , Oslo , Ukraine , Custom orders are acceptable with different quality grade and customer's especial design. We are looking forward to establish the good and successful cooperation in business with long terms from the customers of all over the world.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomize...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 150ml R...
-
Popular Design for Round Perfume Bottle - 4 oz...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
High definition Airless Cream Pump Jar - 100g ...




