China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Jar - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We intention to see quality disfigurement within the creation and supply the ideal support to domestic and overseas buyers wholeheartedly for China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Jar - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , New Zealand , Vietnam , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200...
-
Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 120...
-
Short Lead Time for Bamboo Cosmetics Cream Jars...
-
China Supplier Plastic Jar For Cosmetics - 500...
-
Manufactur standard Clear Plastic Jar With Blac...




