2017 New Style Aluminum Ointment Container With Window - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
We stay with the basic principle of "quality initially, services first, steady improvement and innovation to fulfill the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our company, we give the goods while using the good high-quality at the reasonable selling price for 2017 New Style Aluminum Ointment Container With Window - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Albania , Bangladesh , our qualify products have good reputation from the world as its most competive price and our most advantage of after-sale service to the clients.we hope we can provide a safe, environmental products and super service to our clients from all of the world and establish strategic partnership with them by our professional standards and unremitting efforts.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...
-
18 Years Factory Plastic Jars Screw Lid - JA-5...
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic J...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml alumi...




