Good User Reputation for Clear Round Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
We stick to the principle of "quality first, service first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our service, we provide the products with the good quality at the reasonable price for Good User Reputation for Clear Round Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nicaragua , Greece , Slovakia , We have got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.










