Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
We believe that long expression partnership is often a result of top of the range, value added service, prosperous encounter and personal contact for Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Norwegian , Indonesia , Singapore , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
OEM China Pp Night Cream Jar - 500ml transpare...
-
100% Original Factory Metal Bottle - 480ml lux...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml alumi...
-
High Quality Pp Jar For Cosmetic - 300ml thick...
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...


