Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Switzerland , Slovak Republic , We are your reliable partner in the international markets of our products. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade products in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad, to create a great future. Welcome to Visit our factory. Looking forward to have win-win cooperation with you.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 350ml fan...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 8ml ...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...



