Factory Outlets Cheap Plastic Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
We persistently execute our spirit of ''Innovation bringing growth, Highly-quality making sure subsistence, Administration marketing reward, Credit history attracting clients for Factory Outlets Cheap Plastic Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Singapore , US , We'll continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - AJ-02...
-
China wholesale Pocket Spray Bottle - AJ-05 se...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - 42mm alum...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...
-
Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 4...

