China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume Spray Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume Spray Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , United States , Lesotho , We've got won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 28...
-
2017 Latest Design Luxury Acrylic Cosmetic Cont...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 37mm...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - cust...




