100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for 100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Germany , Washington , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will probably be more conveniently to service our customers.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 300...
-
Factory Cheap Wholelslale Luxury Cosmetic Jars ...
-
Cheap PriceList for Flat Bottom Cream Jar 5g - ...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...

