100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Our company sticks to the principle of "Quality is the life of the company, and reputation is the soul of it" for 100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , India , Pakistan , All the employees in factory, store, and office are struggling for one common goal to provide better quality and service. Real business is to get win-win situation. We would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers to communicate details of our products with us!
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Wholesale 5g Luxury Cosmetic Cream Jar - 3ml /...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Conta...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 60...
-
Reasonable price for Plastic Cream Jar 10ml - ...
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...


