Trending Products 50ml Pp Cream Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
We usually believe that one's character decides products' high quality, the details decides products' excellent ,with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE staff spirit for Trending Products 50ml Pp Cream Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Seattle , Russia , We are sticking to excellent quality, competitive price and punctual delivery and better service, and sincerely hope to establish long-term good relationships and cooperation with our new and old business partners from all over the world. Sincerely welcome you to join us.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
professional factory for 20g Aluminum Cream Gla...
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 8ml / 10ml ...
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...
-
Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 10ml ox...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - A...
-
Manufacturing Companies for Plastic Empty Bottl...




