Factory making Cosmetic Frost Glass Cream Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
Our growth depends around the superior machines, exceptional talents and consistently strengthened technology forces for Factory making Cosmetic Frost Glass Cream Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Costa Rica , Plymouth , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 1...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Well-designed Cosmetic Cream Aluminum Jar - bu...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 200ml P...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...

