Ordinary Discount Luxury Bamboo Plastic Jars - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
We retain bettering and perfecting our goods and service. At the same time, we perform actively to do research and enhancement for Ordinary Discount Luxury Bamboo Plastic Jars - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Australia , Mozambique , We are sticking to excellent quality, competitive price and punctual delivery and better service, and sincerely hope to establish long-term good relationships and cooperation with our new and old business partners from all over the world. Sincerely welcome you to join us.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Cheapest Factory Uv Black Gel Polish Jar - 30m...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 350ml / 500ml...
-
Rapid Delivery for Cosmetic Glass Container - ...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 250ml a...











