Well-designed Aluminum Spray Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
We offer fantastic strength in high quality and enhancement,merchandising,income and marketing and procedure for Well-designed Aluminum Spray Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Finland , Singapore , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 20...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Good quality Spray Aluminium Bottle - Luxury h...
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...



