Wholesale Price China 100g Plastic Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for Wholesale Price China 100g Plastic Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: kazakhstan , panama , Albania , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 750ml col...
-
Factory Price For Flower Acrylic Cream Jar - 4...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
18 Years Factory Black Aluminum Bottle - 6ml /...
-
Discount Price Empty Glass Jar Wholesale - a s...

