High Performance Octago Shape Cosmetic Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Our advantages are lower prices,dynamic sales team,specialized QC,strong factories,high quality products and services for High Performance Octago Shape Cosmetic Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Algeria , Provence , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
2017 China New Design 30ml Glass Bamboo Jar - ...
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30m...
-
Top Suppliers Aluminum Beer Bottle - 25ml alum...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 100m...

