Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
How to Recycle Empty Beauty Product Bottles | Aluminum Perfume Bottle
With sophisticated technologies and facilities, strict top quality handle, reasonable value, exceptional support and close co-operation with clients, we are devoted to furnishing the ideal worth for our clients for Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Boston , Brasilia , French , We also have good cooperation relationships with many good manufacturers so that we can provide almost all of auto parts and after-sales service with high quality standard,lower price level and warmly service to meet demands of customers from different fields and different area.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
Professional Design Empty Custom Made Glass Jar...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 80 ml gold...
-
Wholesale Empty Perfume Bottles - 400ml high q...
-
High Quality for Round Plastic Cream Jar - 100...
-
China Gold Supplier for 50 G Frosted Glass Cosm...




