Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crystal - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
We persistently execute our spirit of ''Innovation bringing growth, Highly-quality making sure subsistence, Administration marketing reward, Credit history attracting clients for Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crystal - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Borussia Dortmund , Monaco , Johor , Taking the core concept of "to be the Responsible". We'll redound up on society for high quality merchandise and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Discountable price Plastic Empty Jar - 50g eco...
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 350m...
-
New Delivery for Aluminum Bottle For Essential ...
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 750...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...

