High Quality for Oval Plastic Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for High Quality for Oval Plastic Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Morocco , Peru , For more than ten years experience in this filed, our company has gained high reputation from home and abroad. So we welcome friends from all over the world to come and contact us, not only for business, but also for friendship.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml w...
-
Factory making Spray Aluminum Bottle - 50g eco...
-
Factory wholesale 5ml Spray Perfume Bottle - 2...
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...
-
Good quality Cosmetic Cream Empty Jars - 120ml...

