Wholesale Discount High-quality Polishing Perfume Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
It can be a great way to enhance our solutions and service. Our mission would be to build inventive products to consumers with a superior working experience for Wholesale Discount High-quality Polishing Perfume Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Rotterdam , South Korea , We maintain long-term efforts and self-criticism, which helps us and improvement constantly. We strive to improve customer efficiency to save costs for customers. We do our best to improve the quality of product. We will not live up to the historic opportunity of the times.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Best Price for Cosmetic Packaging Empty Cream J...
-
High Performance Silver Empty Cream Jar - 350m...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 20 ml ...




