2017 Good Quality Plastic Material Acrylic Cream Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We not only will try our best to offer excellent services to every customer, but also are ready to receive any suggestion offered by our customers for 2017 Good Quality Plastic Material Acrylic Cream Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Oman , Indonesia , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We have been able to also deliver you with cost-free samples to meet your specs. Ideal efforts will probably be produced to deliver you the most beneficial service and solutions. Should really you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We will constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. You should feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we are going to share the best trading practical experience with all our merchants.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 15g...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
2017 New Style Aluminum Jar 10g 50g 100g - Sma...
-
Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe alumin...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30...



