Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
It is our responsibility to meet your needs and efficiently serve you. Your satisfaction is our best reward. We are looking forward to your visit for joint growth for Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Sri Lanka , Houston , Based on our automatic production line, steady material purchase channel and quick subcontract systems have been built in mainland China to meet customer's wider and higher requirement in recent years. We have been looking forward to cooperating with more clients worldwide for common development and mutual benefit!Your trust and approval are the best reward for our efforts. Keeping honest, innovative and efficient, we sincerely expect that we can be business partners to create our brilliant future!
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
OEM/ODM Factory Green Glass Cosmetic Jar - 12o...
-
Special Design for Octagon Attar Perfume Bottle...
-
China Supplier Round Acrylic Cream Jar - 30g /...
-
Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles...
-
Factory Supply Frosted Glass Jar 30gs - 9 oz a...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 250ml alu...











