Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we will build a prosperous future with each other with your esteemed firm for Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Nigeria , Serbia , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
factory low price Aluminum Screw Cap - 15g sma...
-
Good quality Bamboo Glass Jar - 15ml / 20ml hi...
-
Factory wholesale Custom Plastic Empty Cream Ja...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 6ml / 8m...
-
Wholesale Price Arabian Perfume Oil Bottles - ...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...











