Top Quality Skin Care Packaging - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
We pursue the management tenet of "Quality is superior, Service is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients for Top Quality Skin Care Packaging - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lesotho , Lebanon , Portugal , Our monthly output is more than 5000pcs. We have set up a strict quality control system. Please feel free to contact us for further information. We hope that we can establish long-term business relationships with you and carry out business on a mutually beneficial basis. We are and will be always trying our best to serve you.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 3...
-
Good Wholesale Vendors Cosmetic Jar With Glass ...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 4...




