OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" will be the persistent conception of our company to the long-term to establish together with customers for mutual reciprocity and mutual gain for OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Nigeria , Niger , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We are willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 16...
-
Free sample for Cream Jars Cosmetic - 30g colo...
-
Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - ...
-
Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box -...
-
Short Lead Time for Bamboo Cosmetics Cream Jars...









