New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With Pump - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
The consumer fulfillment is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With Pump - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tanzania , Romania , panama , With the growing of the company, now our products sold and served at more than 15 countries around the world,such as Europe,North America,Middle-east,South America,Southern Asia and so on. As we bear in our mind that innovation is essential to our growth, new product development is constantly.Besides, Our flexible and efficient operation strategies,High quality products and competitive prices are exactly what our customers are looking for. Also a considerable service brings us good credit reputation.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
OEM Customized 3ml Perfume Bottle - 600ml prin...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - wholesale 25...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 3m...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 100...




