2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for 2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Japan , Mexico , Our items have been obtained more and more recognition from foreign clients, and established long term and cooperative relationship with them. We`ll supply the best service for every customer and sincerely welcome friends to work with us and establish the mutual benefit together.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
New Delivery for Double Wall Cosmetic Packaging...
-
China New Product Silicone Cosmetic Jars - 300...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 24/4...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Quality Inspection for Frosted Glass Jar With L...
-
Discountable price Loose Powder Jar - 15g / 30...

