Low MOQ for Straight Side Glass Jar - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won an excellent reputation amongst customers all around the entire world for Low MOQ for Straight Side Glass Jar - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Kuwait , Peru , Our factory covers an area of 12,000 square meters, and has a staff of 200 people, among which there are 5 technical executives. We are specialized in producing.We have rich experience in export. Welcome to contact us and your enquiry will be replied as soon as possible.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
OEM Factory for Mask Jar Packaging - 500ml lux...
-
Cheapest Price White Aluminum Bottle - 150ml 2...
-
Discount wholesale Perfume Bottle High Quality ...
-
Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atom...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...











