Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
We provide fantastic energy in top quality and advancement,merchandising,gross sales and marketing and operation for Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nicaragua , Mexico , Curacao , Till now, the items list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Comprehensive facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are likely to help you get thorough acknowledge about our goods and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Factory Cheap Hot 50g Plastic Cosmetic Jar - 1...
-
Trending Products Economical Round Luxury Cosme...
-
factory low price Aluminum Screw Cap - 15g sma...
-
Hot Selling for Plastic Pp Cream Jars - 8 ml p...
-
Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 250ml...
-
Original Factory Glass Perfume Bottle Importers...









