Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottles - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Our products are broadly identified and trustworthy by people and may meet continually modifying financial and social requires of Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottles - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , Bangalore , Senegal , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
OEM China Pp Night Cream Jar - 500ml transpare...
-
OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 150ml cl...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...



