Newly Arrival Free Nail Samples Container - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Our aim is usually to give superior quality items at aggressive rates, and top-notch company to clients around the earth. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Newly Arrival Free Nail Samples Container - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Azerbaijan , Armenia , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 5...
-
Trending Products Airless Cosmetic Pump Bottle ...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 750m...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 15g / 30...
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - 500ml...









