Hot Sale for Cosmetic Cream Jar 10g For Beauty - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
Our development depends on the advanced equipment ,excellent talents and continuously strengthened technology forces for Hot Sale for Cosmetic Cream Jar 10g For Beauty - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Afghanistan , Jeddah , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
100% Original Stackable Storage Canister Jar - ...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
Renewable Design for Plastic 30ml 50ml Perfume ...
-
New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Best Price on 200ml Glass Cosmetics Jar - whol...
-
Top Suppliers Frosted Pp Cream Jar - 3ml / 6ml...


