Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Guyana , Armenia , Business philosophy: Take the customer as the Center, take the quality as the life, integrity, responsibility, focus, innovation.We will provide professional, quality in return for the trust of customers, with most major global suppliers,all of our employees will work together and move forward together.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar ...
-
Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300m...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 7m...




