Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
We are also specializing in improving the things management and QC method in order that we could retain terrific edge inside the fiercely-competitive small business for Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Lahore , Niger , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...
-
Chinese Professional Small Cosmetic Jar - 15g ...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Competitive Price for 100ml Spray Perfume Bottl...


