Special Price for Plain Small Bottles - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in high quality, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will continue to serve outdated and new consumers from home and overseas whole-heatedly for Special Price for Plain Small Bottles - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Seychelles , Morocco , Rwanda , Our business activities and processes are engineered to make sure our customers have access to widest range of products with the shortest supply time lines. This achievement is made possible by our highly skilled and experienced team. We look for people who want to grow with us around the globe and stand out from the crowd. We now have people who embrace tomorrow, have vision, love stretching their minds and going far beyond what they thought was achievable.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Factory Cheap 25ml Black Perfume Bottle - 24/4...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...
-
OEM manufacturer Cream Eyeliner Jar With Plume ...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 3...
-
2017 Good Quality 30ml Perfume Bottles Glass - ...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 620ml gol...

