Special Price for Empty Plastic Loose Powder Cream Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
To create more value for customers is our business philosophy; customer growing is our working chase for Special Price for Empty Plastic Loose Powder Cream Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Oman , Bangalore , It using the world's leading system for reliable operation, a low failure rate, it suitable for Argentina customers choice. Our company is situated within the national civilized cities, the traffic is very convenient, unique geographical and economic conditions. We pursue a people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, build brilliant" business philosophy. Strict quality management, perfect service, reasonable price in Argentina is our stand on the premise of competition. If necessary, welcome to contact us by our website or phone consultation, we will be happy to serve you.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...
-
Factory Outlets 30ml Cosmetic Cream Jar - JA-5...
-
Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - 25...
-
High reputation Cosmetics Jar With Liner And Ca...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...



