Massive Selection for Plastic Cream Jar - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
ABC’s War on Waste: Plastic water bottles tested against tap | Plastic Cosmetic Jar
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for Massive Selection for Plastic Cream Jar - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Swaziland , Jordan , As a well educated, innovative and energetic staff,we are responsible for all elements of the research, design, manufacturing, sales and distribution. With studying and developing new techniques,we are not only following but also leading the fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant communication. You will instantly feel our expertise and attentive service.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Super Purchasing for 30g Face Cream Jars - Lux...
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 1000ml ...
-
Good quality Perfume Atomizer - 750 ml syrup a...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Mini Perfume Spr...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - A...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 160...

