Special Design for Perfume Spray Bottle 40ml - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Dependable high-quality and fantastic credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to your tenet of "quality very first, client supreme" for Special Design for Perfume Spray Bottle 40ml - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Honduras , New York , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Short Lead Time for Plastic Medicine Bottles - ...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - 7ml...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 80...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...











