Renewable Design for Pet Plastic Dropper Bottle - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
No matter new customer or previous client, We believe in prolonged time period and trustworthy relationship for Renewable Design for Pet Plastic Dropper Bottle - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madrid , Madagascar , Mecca , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Allow us to join hands to create a brilliant tomorrow! We've been looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to deliver you with high quality and efficient services.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
Wholesale Cosmetic Acrylic Jar 5ml - 24/410 al...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - 150...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Bottom price Clear Spray Bottle - 15g / 30g / ...
-
Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Ba...




