Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Together with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a arduous good quality control technique, sophisticated producing equipment and a sturdy R&D staff, we generally offer superior quality merchandise, superb solutions and aggressive rates for Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , Yemen , Mexico , Our company is an international supplier on this kind of merchandise. We offer an amazing selection of high-quality products. Our goal is to delight you with our distinctive collection of mindful products while providing value and excellent service. Our mission is simple: To provide the best products and service to our customers at the lowest prices possible.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Popular Design for Plastic Container - 300ml n...
-
China Supplier 30g White Cosmetic Jar Plastic -...
-
High Quality for 20ml Perfume Bottle - 6ml / 8...
-
OEM/ODM Supplier Spice Use 0.5oz Aluminum Tins ...
-
OEM Supply Aluminum Spray Bottle - Small pill ...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...

