High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , French , Porto , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a should for you personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We are confident that we'll have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
OEM/ODM Supplier Plastic Perfume Botte - 15 ml...
-
OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 4 oz al...
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 10...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...

