Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bottles - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
With this motto in mind, we've come to be one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bottles - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ghana , United Arab emirates , Milan , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we're trying our best to be your good partner.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 750ml col...
-
Good Quality Pet Plastic Container - 250ml hig...
-
Discountable price Pet Cosmetic Cream Jar - 4 ...
-
Professional China Clear Plastic Cream Jar 3 Gr...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml d...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...

