Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ottawa , Panama , Estonia , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We're doing everything to supply our customers with best services and best solutions . We promise that we are going to be responsible all the way to the end once our services begin.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Massive Selection for Amber Glass Nasal Spray B...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 50m...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...
-
Competitive Price for Empty Cream Container 100...
-
Factory wholesale Cosmetics Plastic Pp Jar - 1...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...











