Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization for that long-term to establish jointly with customers for mutual reciprocity and mutual gain for Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Bhutan , Jamaica , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars...
-
2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - ...
-
Chinese Professional Cosmetic Glass Jar With Ba...
-
Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum ...
-
Hot-selling 30ml Spray Bottle - AJ-10 series a...
-
Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers -...











