Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pen - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pen - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Ecuador , Egypt , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we have insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 15...
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 10m...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
China Manufacturer for Plastic Bottles Empty Fo...

