Factory Price For Aluminum Shampoo Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Aluminum Perfume Bottle
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for Factory Price For Aluminum Shampoo Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Norway , Albania , Italy , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - Luxury h...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - 200ml gold a...
-
Renewable Design for Plastic Jar Container - 1...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 5g mini pl...
-
Wholesale Price China Frost Glass Bottle For Pe...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...











