Chinese Professional Small Empty Perfume Spray Bottle - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Chinese Professional Small Empty Perfume Spray Bottle - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , San Diego , Sweden , Please really feel free to send us your requirements and we'll respond to you asap. We have got a professional engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent for you personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, please really feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd items. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is actually our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
OEM/ODM Manufacturer Spray Bottle 10 Ml - Fact...
-
Excellent quality 15g 30g 50g Round Plastic Cle...
-
Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 750ml alumin...
-
Factory directly supply Window Cap Cosmetic Cre...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...



