Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottles - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Our pursuit and company intention is usually to "Always fulfill our purchaser requirements". We go on to acquire and layout excellent high quality products for both our previous and new consumers and realize a win-win prospect for our customers too as us for Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottles - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turin , California , Thailand , We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 80 ml...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 20...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...











