professional factory for Empty Cream Cosmetic Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
We also present product or service sourcing and flight consolidation products and services. We have our possess manufacturing facility and sourcing place of work. We can easily supply you with almost every type of product or service connected to our item variety for professional factory for Empty Cream Cosmetic Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Auckland , Armenia , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers. And hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
2017 New Style Wholesale 5ml Eye Cream Jar - A...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 200...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...

