Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We could guarantee you item excellent and aggressive price tag for Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Leicester , Dubai , Denmark , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620...
-
Factory wholesale 200g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 2...
-
High Performance Cosmetic Jars Wholesale - 100...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-m...




